Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε το παιχνίδι του Φιλίππου με τον Ποσειδώνα Λουτρακίου. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και επικράτησαν με 29-24.

Το ματς είχε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος κυριάρχησε και με καλή άμυνα και επιλογές στην επίθεση ξέφυγε στο σκορ και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με έξι γκολ διαφορά (13-7).
Στο δεύτερο μέρος ο Ποσειδώνας αντέδρασε. Μείωσε 13-11 στο 35’ και στο 46’ ισοφάρισε σε 18-18.

Μπαντής και Μαστορογιάννης με πέναλτι και σουτ από τα έξι μέτρα έδωσαν πάλι λύσεις κι έγραψαν το 20-18 στο 48’. Στο 49’ ήταν η σειρά του Παπαδόπουλου και το σκορ έγινε 21-18. Ο Ποσειδώνας μείωσε εκ νέου στο γκολ και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήγε γκολ – γκολ. Στο 57′ ο Σανίκης έγραψε το 25-22 και στο 29′ ο Μαστορογιάνης το 27-23. Εκεί οι Βεροιώτες σφράγισαν τη νίκη.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας

Πεντάλεπτα: 2-3, 7-4, 7-5, 10-6, 11-7, 13-7 (ημ.), 13-11, 17-14, 19-18, 20-19, 24-22, 29-24
Δίλεπτες: 9/5, πέναλτι: 7/8, 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Κότσυφας, Κορωνάς, Ζλατάνος, Αρβανιτίδης, Δεληγιάννης 1, Χαραλαμπίδης, Αποστολίδης, Βεσελίνοβιτς 3, Παπαδόπουλος 1, Δραγκόλας 4, Παντελίδης, Ανανιάδης 1, Μιχαηλίδης 1, Μαστορογιάννης 3, Μπαντής 13, Σανίκης 2.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: (Γραμματικός) Βλαχογιώργος, Κωστακίδης 4, Πέρρος 6, Τζηράς 4, Δομπρής 4, Τοκατζόγλου, Σύγγαρης, Οικονόμου 2, Παπαδιονυσίου, Τρουμπέτας 2, Τάσιτς 2, Βασιλειάδης, Ρουμελιώτης.