Επιβεβαίωσαν τον ρόλο του φαβορί οι Αετοί Βέροιας και πέτυχαν τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα του Ανδρέα Οκλαλιώτη πήρε το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά κόντρα στον ΑΚΕ Πιερίας και με «όπλο» τη δυνατή άμυνα, έφτασε στη νίκη με σκορ 85-64.

Οι Ημαθιώτες είχαν αξιοσημείωτη ποικιλία στους σκόρερς στο κλειστό της Κατερίνης, δείγμα της φιλοσοφίας του προπονητή που υπολογίζει σε όλους ανεξαιρέτως.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι Αετοί πέτυχαν 53 πόντους, σε ένα άκρως παραγωγικό 20λεπτο, με πολλές επιλογές στην επίθεση και σημαντική ευστοχία εντός πεδιάς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι συνεχόμενες αλλαγές και η είσοδος στον αγώνα των νεαρών παικτών από το εφηβικό τμήμα, άλλαξε τον ρυθμό, όχι όμως τις ισορροπίες.

Πρώτος σκόρερ για τους Αετούς ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος του Ι. με 18 πόντους και τον ακολούθησαν οι Δημήτρης Γιαμπατζίδης με 14 και Σωκράτης Χατζηχαρίσης με 12.

Επόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 22/10 στο ΔΑΚ «Βικέλας» με την ΑΓΕ Πιερίας.

Tα δεκάλεπτα : 10-23, 27-53, 47-74, 64-85

ΑΚΕ Πιερίας (Αθανασιάδης) : Σιδερίδης, Στρατηγός 2, Παναπακίδης 6 (1), Αργυρόπουλος 6 (2), Αποστολόπουλος 10 (2), Σιώκας 3, Κεραμιδάς 2, Γκιουλμπασάνης, Αλεξιάδης 8, Παυλίδης 19 (2), Πιτσιάβας 8

Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης) : Ξυλουργίδης 6, Χατζηχαρίσης 12 (1), Γκανάς 11 (1), Καραμήτσος 3, Γιαμπατζίδης 14 (1), Παπαδόπουλος Ι.Μ. 18 (3), Σιδηρόπουλος 2, Παπαδόπουλος Ι.Π. 2, Πάππου 6, Πετρόπουλος, Ιωσηφίδης Κ. 2, Ιωσηφίδης Μ. 9 (2)