Με χαρακτηριστική άνεση, ο Lewis Hamilton κατέκτησε τη νίκη στο παρθενικό Grand Prix στην πίστα του Σότσι, διευρύνοντας στους 17 βαθμούς τη διαφορά του από τον Nico Rosberg και κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα για τον 2o τίτλο της καριέρας του. Πρωταθλήτρια στους κατασκευαστές η Mercedes.

Στην πρώτη παρουσία της Formula 1 στην πίστα του Σότσι στη Ρωσία, ο Lewis Hamilton κατέκτησε την 4η διαδοχική νίκη του, φτάνοντας στις 4 φετινές και συνολικά 31 νίκες στην καριέρα του. Ο Βρετανός άνοιξε τη διαφορά του από τον ομόσταυλό του, Nico Rosberg στους 17 βαθμούς και έγινε το φαβορί για την κατάκτηση του δεύτερου τίτλου της καριέρας του με 3 αγώνες να απομένουν. Παράλληλα, χάρισε το πρωτάθλημα κατασκευαστών στην Mercedes, εκθρονίζοντας μετά από 4 χρόνια τη Red Bull.

Ο 29χρονος πιλότος της Mercedes, ξεκινώντας από την pole position, πραγματοποίησε πολύ καλή εκκίνηση και διατήρησε την πρωτοπορία στον αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα, παρά το γεγονός πως ο ομόσταυλός του επιχείρησε να τον περάσει αντικανονικά στο ξεκίνημα με αποτέλεσμα η Mercedes να του δώσει εντολή να επιστρέψει τη θέση στον Hamilton.

Συγκεκριμένα, ο Nico Rosberg επιχείρησε να προσπεράσει τον Βρετανό στην εκκίνηση αλλά βγήκε εκτός πίστας με αποτέλεσμα να αποκτήσουν πρόβλημα τα ελαστικά του και ο Γερμανός να οδηγηθεί πρόωρα στα pits και να πέσει στην 20η θέση.

Τελικά, ο Γερμανός κατέκτησε τη δεύτερη θέση, με τον Valteri Bottas να ανεβαίνει στο βάθρο και τους Jenson Button και Kevin Magnussen να συμπληρώνουν την πρώτη πεντάδα του Grand Prix της Ρωσίας.

Ο Fernando Alonso με τη σειρά του τερμάτισε έκτος εξαιτίας ενός καταστροφικού pit stop (7.4 δευτερόλεπτα!), με τις δύο Red Bull να καταλαμβάνουν τις θέσεις 7 και 8.

Αξίζει να σημειωθεί πως όλες οι ομάδες εξέφρασαν τη συμπαράστασή τους στον Jules Bianchi που χαροπαλεύει μετά το ατύχημα που είχε στην Ιαπωνία, κρατώντας ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα.