Σε ένα ματς γοήτρου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 74-73 της Μπαρτσελόνα για το μικρό τελικό του Final Four του Λονδίνου και πλασαρίστηκε στην τρίτη θέση της φετινής Ευρωλίγκας. Πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους ο Χριάπα (16 π.), ενώ για τους Καταλανούς εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ναβάρο (17 π.).

993198Η ΤΣΣΚΑ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, επέβαλλε τον ρυθμό της, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και προηγήθηκε με 9-2 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου σε αντίθεση με τους Καταλανούς οι οποίοι ήταν νευρικοί και αναλώθηκαν σε πολλά άστοχα σουτ. Με την είσοδο του Ραμπασέδα στο παρκέ η Μπαρτσελόνα έγινε πιο δημιουργική, «χτύπησε» κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό με τον Τόμιτς και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-12.

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στο ματς τους πιτσιρικάδες Τοντόροβιτς και Αμπρίνες, τράβηξε στον πάγκο τον Ναβάρο και η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 5-2 έφερε το ματς στα ίσια (17-17). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, λειτουργούσαν καλύτερα στο παρκέ, με αποτέλεσμα να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (23-25) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι Ρώσοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως είχαν… λογαριάσει χωρίς το Τοντόροβιτς, ο οποίος ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση και μαζί με τον Τόμιτς διατηρούσαν το προβάδισμα για την Μπαρτσελόνα (32-33). Το τρίποντο του Χριάπα έβαλε την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ (35-33), όμως ο Τοντόροβιτς με καλάθι στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου έκανε το 35-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ μπήκε φουριόζα και με ένα σερί 13-0 εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (48-35) και… ανάγκασε τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει time out. Η απάντηση των Καταλανών ήταν άμεση και με ένα δικό τους σερί 7-0 μάζεψαν τη διαφορά (48-42) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι Ρώσοι με προσωπικούς πόντους του Ουίμς ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-44), όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ναβάρο, ο οποίος «βομβάρδισε» το καλάθι της ΤΣΣΚΑ και οι «μπλαουγκράνα» ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο -5 (59-54).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι Μοσχοβίτες έδειξαν να διατηρούν εύκολα μια διαφορά ασφαλείας (67-59), όμως η Μπαρτσελόνα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με μπροστάρηδες τους Λόρμπεκ και Ναβάρο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-3 και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (70-68). Ο Ναβάρο το είχε πάρει προσωπικά και με νέα «βόμβα» έξω από τα 6,75 μ. έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (72-73) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Τζάκσον σκόραρε με δύο βολές, ο Χουέρτας πήρε το τελευταίο σουτ, όμως βρήκε σίδερο και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη και κατ’ επέκταση την τρίτη θέση στη φετινή Ευρωλίγκα με το τελικό 74-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-35, 59-54, 74-73

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ετόρε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5 (1), Μίτσοφ 6(1), Τζάκσον 13, Κρστιτς 7, Γουίμς 14, Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 4, Κάουν 7, Χριάπα 16(1), Παπαλουκάς.

Μπαρτσελόνα (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες 10(2), Ναβάρο 17(5), Γιασικεβίτσιους 2, Τοντόροβιτς 11, Ουάλας 3(1), Ίνγκλις 7(1), Ραμπασέδα 5, Λόρμπεκ 8, Τόμιτς 10, Εμπιαγιέ