Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός διέλυσε (71-53) την άναρχη Αναντολού Έφες στο ΣΕΦ για το δεύτερο παιχνίδι των προημιτελικών της Ευρωλίγκας, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον θα πάει στην Τουρκία για να τσεκάρει το εισιτήριο του για το Final Four του Λονδίνου. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο Σπανούλης (15 π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γκονλούμ (13 π.)

466d1023-2cee-4411-a2bc-5e28a7c6ed74_3Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά στο παιχνίδι, πήγε σε λάθος επιλογές στην επίθεση, αναλώθηκε σε αρκετά λάθη και επέτρεψε στην Έφες να τρέξει στο ελεύθερο γήπεδο και να πάρει προβάδισμα δέκα πόντων στα μισά του δεκαλέπτου (2-12). Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι Τούρκοι κυριαρχούσαν στη μάχη των ριμπάουντ, ανανέωναν τις επιθέσεις τους και διατηρούσαν μία διαφορά ασφαλείας (7-16) δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός «ξύπνησε», έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, «εγκλώβισε» την Εφές στην άμυνα του και κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 για να μειώσει σε 14-16 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Η… αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Με μπροστάρηδες τους Σπανούλη και Περπέρογλου οι Πειραιώτες εκμεταλλεύτηκαν την έλλειψη συγκέντρωσης των Τούρκων, αλλά και τα πολλά άστοχα σουτ και με επιμέρους σκορ 10-2 πήραν το προβάδισμα (23-20) πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι παίκτες του Οκτάι Μαχμούτι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, αναλώθηκαν σε άστοχα σουτ και ο Ολυμπιακός μπόρεσε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (35-26) με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με κεκτημένη ταχύτητα και στο δεύτερο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις λάθος επιλογές των Τούρκων σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και προηγήθηκε με 41-34 στα μισά της περιόδου. Η εξαιρετική άμυνα των «ερυθρόλευκων» είχε βγάλει εκτός ρυθμού την Έφες, η οποία χωρίς πλάνο στην επίθεση συνέχισε να παίζει άναρχο μπάσκετ και να προσπαθεί να τρέξει στο ελεύθερο γήπεδο για να «ροκανίσει» τη διαφορά. Με ένα σερί 6-0 οι Τούρκοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (49-40), όμως ο Σλούκας στη εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε αέρα 12 πόντων στους «ερυθρόλευκους» (52-40).

Στην τελευταία περίοδο το… πάρτυ των πρωταθλητών Ευρώπης συνεχίστηκε. Με άμυνα για σεμινάριο και χωρίς να χαλαρώσουν δευτερόλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (62-41) και έδειξαν πως το αφεντικό στη σειρά είναι ο Ολυμπιακός. Με τον Γκονλούμ να παλεύει μόνος του από τους φιλοξενούμενους και τον Οκτάι Μαχμούτι να σκέφτεται πως θα διορθώσει την εικόνα της ομάδας του ενόψει του επόμενου αγώνα στην Τουρκία, οι Πειραιώτες διατήρησαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (69-49) μέχρι τέλους και κατάφεραν να φτάσουν στο δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα στα πλεϊ οφ χάρη στο τελικό 71-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-26, 52-40, 71-53

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 3, Άντιτς 11 (7 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (8 ασίστ), Περπέρογλου 8 (6 ριμπάουντ), Σερμαντίνι 1, Σλούκας 5 (1), Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 5 (7 ριμπάουντ), Κατσίβελης.

Αναντολού Έφες (Οκτάι Μαχμούτι): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 8 (5 ασίστ), Βούγιατσιτς 2, Ερντέν 3, Τουντσερί, Σιπ 7 (1), Γκονλούμ 13 (14 ριμπάουντ), Σαβάνοβιτς 5 (1), Λούκας 4, Κούτζο, Γκιουλέρ 3, Μπάρατς 9.