Ιταλία και Γερμανία αναμετρώνται στον ημιτελικό του Euro 2012 με στόχo να φτάσουν στον τελικό. Διαβάστε γιατί οι “ατζούρι” είναι αυτοί που θα τα καταφέρουν.

Τα “πάντσερ” βρέθηκαν στους “4” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, αφού πρώτα απέκλεισαν την Εθνική μας ομάδα στα προημιτελικά με το ευρύ 4-2, έχοντας πραγματοποιήσει μια επιβλητική εμφάνιση.

Η “σκουάντρα ατζούρα” βρέθηκε στα ημιτελικά, καθώς προσπέρασε με επιτυχία το εμπόδιο της Αγγλίας, έστω κι αν χρειάστηκε να φτάσει στη διαδικασία των πέναλτι. Ωστόσο, καθόλη τη διάρκεια του ματς πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Γερμανία και Ιταλία δεν είναι άγνωστες μεταξύ τους μια κι έχουν τεθεί αντιμέτωπες ουκ ολίγες φορές στο παρελθόν.

Συνολικά, σε Euro ή Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν… ανταμώσει 7 φορές, με την Ιταλία να μην έχει γνωρίσει ποτέ την ήττα. Νικήτρια από το γήπεδο έφυγε τις 3 από αυτές, ενώ τέσσερα παιχνίδια δεν ανέδειξαν νικητή.

Όχι μόνο αυτό, αλλά όποτε η Γερμανία βρήκε τους Ιταλούς στον δρόμο της σε Μουντιάλ, δεν μπόρεσε να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τον τελικό της εκάστοτε διοργάνωσης.

Αναλυτικά οι αγώνες των ημιτελικών:

Η “σκουάντρα ατζούρα” τα… έβαλε με τα “πάντσερ” για πρώτη φορά στους “4” κάποιας διοργάνωσης στις 17 Ιουνίου του 1970 για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Μεξικού.

Μάλιστα, η μεταξύ τους αναμέτρηση χαρακτηρίστηκε και ως «το παιχνίδι του αιώνα». Η Ιταλία, σ’ ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση, απέκλεισε την -τότε- Δυτική Γερμανία.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, ο Μπονισένια είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως ο Σνέλινγκερ ισοφάρισε στο 90’, με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στον έξτρα χρόνο.

Τα 2 γκολ του Μίλερ δεν ήταν αρκετά για να “χαρίσει” την πρόκριση στη Γερμανία, μια και οι “ατζούρι” σημείωσαν 3.

Συγκεκριμένα, ο Μίλερ έβαλε μπροστά τα “πάτσερ” στο 94΄ με 2-1, ενώ η ιταλική απάντηση ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ταρκίζιο Μπουρνίτς, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2. Όχι μόνο αυτό, αλλά η “σκουάντρα ατζούρα” πήρε κεφάλι στο σκορ στο 104’ με τον Τζίτζι Ρίβα, κάνοντας το 3-2.

Ο Γκερντ Μίλερ πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στον αγώνα στο 110’ φέρνοντας και πάλι το ματς στα ίσια (3-3).

Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ο Τζάνι Ριβέρα σημειώνει και τέταρτο γκολ για την Ιταλία, που ήταν και το τελευταίο, διαμορφώνοντας το τελικό 4-3.

Δικαίως λοιπόν έχει χαρακτηριστεί και ως το «παιχνίδι του αιώνα».

Την πίκρανε και στο… σπίτι της

Τι κι αν το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2006 το διοργάνωναν οι Γερμανοί, αυτό δεν πτόησε καθόλου τη “σκουάντρα ατζούρα” να πανηγυρίσει μέσα στο σπίτι της.

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης στο Ντόρτμουντ στις 4 Ιουλίου του 2006, σ’ ένα παιχνίδι που κι αυτό κρίθηκε στην παράταση.

Ο Γκρόσο βάζει μπροστά τους Ιταλούς στο 12ο λεπτό της παράτασης, ενώ ο Αλεσάντρο Ντελ Πιέρο διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού του συγκροτήματος στο 13’ της παράτασης.

Το παιχνίδι τελειώνει με δάκρυα χαράς των “ατζούρι” και θλίψης των “πάντσερ” με τον Κλίνσμαν να προσπαθεί να τους παρηγορήσει.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στον ημιτελικό του Μουντιάλ 2006:

Γερμανία (Γιούργκεν Κλίνσμαν): Λέμαν, Φρίντριχ, Κελ, Κλόζε (111′ Νόιβιλ), Μπάλακ, Λαμ, Μέρτεσακερ, Μπορόβσκι (73′ Σβάινσταϊγκερ), Σνέιντερ (83′ Οντόνκορ), Ποντόλσκι, Μέτσελντερ

Ιταλία (Μαρτσέλο Λίπι): Μπουφόν, Γκρόσο, Καναβάρο, Γκατούζο, Τόνι (74′ Τζιλαρντίνο), Τότι, Καμορανέζι (91′ Ιακουίντα), Τζαμπρότα, Περότα (104′ Ντελ Πιέρο), Πίρλο, Ματεράτσι