Πολύ κοντά στην εξασφάλιση του εισιτηρίου για τους Ολυμπιακούς αγώνες είναι οι Βίκυ Αρβανίτη και Μαρία Τσιαρτσιάνη, μετά τη τελευταία τους νίκη επί των Βραζιλιάνων.

Με μεγαλειώδη εμφάνιση, πήραν τη νίκη κόντρα στις Βραζιλιάνες Ταλίτα-Αντονέλι (Νο3 του ταμπλό).

Το ελληνικό δίδυμο αν και δεν ξεκίνησε καλά τις υποχρεώσεις του στο Grand Slam της Ρώμης και ηττήθηκε από τις Αμερικανίδες Τάρνερ και Μπράναγκ βρήκε αποθέματα ψυχής και επικράτησαν με 2-1 σετ των ισχυρών Βραζιλιάνων.

Αρβανίτη και Τσιαρτσιάνη βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάνοντας με 21-13 το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο ανέκαμψαν και με το ίδιο σκορ ισοφάρισαν. Στο τελευταίο σετ, ήταν πραγματικά εξαιρετικές και με 15-8 πήραν την μεγάλη νίκη.

Το ελληνικό δίδυμο θα συνεχίσει στην επόμενη φάση του Grand Slam της Ρώμης από αύριο, ενώ σήμερα το απόγευμα είναι προγραμματισμένος ο τρίτος αγώνας στη φάση των ομίλων κόντρα στις Ελβετίδες Φορέρ / Βερζέ-Ντεπρέ (Νο 30).

Πηγή: sday.gr