Την έκτη θέση στο προολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης κατέλαβε η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών. Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση στο τελευταίο τους παιχνίδι στη διοργάνωση πάλεψαν μέχρι τέλους κόντρα στην Ολλανδία από την οποία και τελικά ηττήθηκαν στην παράταση με 11-10 (9-9 κ.α.).

Η Ελλάδα μπορεί να μην εξασφάλισε τη συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου, αλλά αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με το κεφάλι ψηλά.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο μέρος (3-6), ωστόσο στο τρίτο οκτάλεπτο οι «χρυσές» Ολυμπιονίκες του Πεκίνου πέρασαν στην αντεπίθεση ισοφαρίζοντας σε 8-8. Από ένα γκολ πέτυχαν οι δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο στέλνοντας το ματς στην παράταση όπου και τελικά η Ολλανδία επικράτησε καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-4, 5-2, 1-1, 0-1, 1-1

Ελλάδα: Τσουκαλά 3, Ψούνη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Ρουμπέση 3, Μανωλιουδάκη 1

Ολλανδία: Σμιτ 3, Μίκε Καμπούτ 3, Κακχβέρντιαν 1, Στομφορστ 1, Φαν Μπέλκουμ 1, Σέβενιχ 1, Βερμέερ 1

Πηγή : sday.gr