Επίδειξη δύναμης έκανε ο Άρης κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι «κίτρινοι» νίκησαν με 81-71 στο Αλεξάνδρειο για την 23η αγωνιστική τον «Δικέφαλο του Βορρά» και ανέβηκαν στην όγδοη θέση της Α1. Το καλό ήταν… διπλό για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, καθώς υπερκάλυψε και τη διαφορά της ήττας στην Πυλαία (92-87).

Ο Ρόναλντ Ντέιβις τελείωσε το ματς με 22 πόντους, ενώ από την πλευρά του «Δικεφάλου του Βορρά» προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποτρέψουν την ήττα οι Ντικούδης και Παππάς.

Το ματς

Με αρκετό ενθουσιασμό και τη φόρα που του έδιναν οι φίλοι του στο κατάμεστο Αλεξάνδρειο, ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Άρης. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν αυτοί που πήραν το πρώτο σοβαρό προβάδισμα (9-4), με τον ΠΑΟΚ –από την άλλη- να περιμένει τις «εμπνεύσεις» των Παππά και Ντικούδη, οι οποίοι τον συντηρούσαν κοντά στο σκορ (11-10). Ωστόσο, σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ντέιβις αποκατέστησε την τάξη κάνοντας το 15-10. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (22-15), δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως με πόντους του Καλλέ, η πρώτη περίοδος διαμορφώθηκε στο 22-18.

Το τρίποντο του Γιαννακίδη, με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, έφερε το ματς στον πόντο (22-21). Ωστόσο, ο Άρης «απαντώντας» με τον ίδιο τρόπο, έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 10-2, το οποίο έκανε το 32-23. Ο εξαιρετικός και δραστήριος –μέχρι εκείνο το σημείο- Βεργίνης πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό για τον Άρη (37-27), ενώ οι «κίτρινοι» αξιοποιώντας στη συνέχεια και τους αιφνιδιασμούς (5/7 έναντι κανενός από τον ΠΑΟΚ) έκαναν το 44-30, τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το μίνι «ξέσπασμα» του Παππά μείωσε σε μονοψήφιο τη διαφορά (44-35). Ο Βεργίνης με τρίποντο έκανε το 47-35, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 49-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Φουριόζος ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, με πρωταγωνιστή τον Ταπούτο, έτρεξαν ένα σερί 5-0, με το οποίο έκαναν το 54-38. Ο Ντέιβις στον αιφνιδιασμό πήγε τη διαφορά ακόμα και στο +18 (56-38), με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι ύστερα από 3,5 λεπτά, κάνοντας το 56-40. Οι γηπεδούχοι συντηρούνταν στο +18 (60-42) μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος τη τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, ο Ταπούτος αρχικά και στη συνέχεια ο Βεργίνης δέχθηκαν τεχνικές ποινές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δώσει εύκολους πόντους στον «Δικέφαλο του Βορρά» αλλά και να χαλάσει το ρυθμό των γηπεδούχων, με το σκορ να γίνεται 61-48 και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 65-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (68-57) με το τρίτο. Παρά το γεγονός ότι ο Άρης έδειχνε νευρικότητα στο παιχνίδι του, πετυχαίνοντας καλάθια με δυσκολία, η «αντεπίθεση» δεν ερχόταν από τον «Δικέφαλο του Βορρά», γι’ αυτό η διαφορά διατηρούνταν στο +10 (73-63). Ο Νίκος Παππάς, ο οποίος προσπαθούσε σχεδόν μόνος του για να αποτρέψει την ήττα έκανε το 79-71, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Όμως, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι καλύτερο, με τον Άρη να επικρατεί με το τελικό 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-38, 65-53, 81-71

Άρης (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 5(1), Κερούς 9, Ταπούτος 11(1), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 22(1), Κρούσιτς 5, Μποχωρίδης, Μπόγρης 3, Μούλντροου 4, Τσαλδάρης 5(1), Βεργίνης 11(3).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 2, Στίγκερς 7(1), Αράπης, Άλεξιτς 5, Ντούβνιακ 3, Ντικούδης 15, Πέτγουεϊ 2, Παππάς 18, Γιαννακίδης 5(1), Καλλές 11, Τσακαλέρης 3(1).