Για δεύτερη σερί διοργάνωση η Ισπανία θα ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, καθώς επικράτησε 98-85 της Γαλλίας και απέδειξε ότι είναι μακράν η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν καλύτερη καθόλη τη διάρκεια του ματς, έπαιξε πολύ όμορφο μπάσκετ και επιβεβαίωσε πως άξια βρίσκεταισ την κορυφή!

Οι Γάλλοι πάλεψαν, δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν όμως στις απαιτήσεις του αγώνα και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο.

Κορυφαίος ο Ναβάρο με 27 πόντους, Καλντερόν και Πάου Γκασόλ είχαν από 17. Από τους Γάλλους ο Πάρκερ σημείωσε 26 πόντους.

Το ματς

Ντέρμπι όπως αναμενόταν ήταν η πρώτη περίοδος. Οι Γάλλοι έκανα το 4-0, οι Ισπανοί πήραν μπρος και ο Ναβάρο έδειξε από την αρχή πως είναι ζεστός. Από το 8-8 και έπειτα η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έχτιζε σιγά σιγά μικρή διαφορά, την ώρα που ο Πάρκερ ήταν πολύ μόνος και οι φούριας ρόχας κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους (22-14) με τρίποντο του Ναβάρο. Πάρκερ και Μπατούμ μείωσαν για τη Γαλλία και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 25-20 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων.

Φουριόζοι μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί που έκαναν το +9 (29-20), όμως Πάρκερ και Ζελαμπάλ ξανάβαλαν τη Γαλλία στο ματς με δύο συνεχόμενα τρίποντα (29-26). Εκεί η Ισπανία έτρεξε ένα σερί 9-0 και πήραν το μέγιστο προβάδισμα μέχρι εκείνη την ώρα στο ματς (+12, 38-26) το οποίο διατήρησαν μέχρι και ενάμιση λεπτό πριν το ημίχρονο (46-34). Σε εκείνο το χρονικό σημείο το σκληρό φάουλ του Ρούντι Φερνάντεθ πάνω στον Πάρκερ άναψε τα αίματα. Ο ρυθμός των Ισπανών έπεσε εξαιτίας της διακοπής και οι Γάλλοι μείωσαν με τον Μπατούμ στους 5 (46-41). Με τον Πάου Γκασόλ να είναι αλάνθαστος το ημίχρονο έκλεισε 50-41 υπέρ των Ισπανών.

Οι Γάλλοι θέλησαν να κάνουν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο όμως είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και ήταν άστοχοι. Η Ισπανία έδειχνε πιο συγκεντρωμένη και αποφασισμένη στο παρκέ καταφέρνοντας χωρίς δυσκολία να επιβάλλει το παιχνίδι της. Έτσι, οι Ισπανοί κυριάρχησαν και προηγήθηκαν δύο φορές με 13 πόντους (67-54 στο 27ο λεπτό και 75-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου).

Οι φούριας ρόχας διατήρησαν εύκολα την υπεροχή τους και στην τέταρτη περίοδο και επικράτησαν άνετα των Γάλλων, καθώς ο Πάρκερ προσπαθούσε μόνος του να κρατήσει γαλλική αντίσταση. Έτσι το ματς έληξε 95-85 και η παρέα του εκπληκτικού Ναβάρο στάλθηκε στους έβδομους ουρανούς!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-41, 75-62, 98-85

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 17 (10 ριμπ.), Φερνάντεθ 14, Ρούμπιο, Ναβάρο 27, Καλντερόν 14, Ρέγες 2, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο, Γιούλ 4, Μ. Γκασόλ 11, Ιμπάκα 4, Σάδα 2.

Γαλλία (Κολέ): Νοά 11(8 ριμπ.), Μπατούμ 10, Τσικαμπού, Αλμπισί 1, Πάρκερ 26, Πιετρούς 4, Ντε Κολό, Ντιό 12, Τραορέ 4, Ζελαμπάλ 8, Σεραφέν 4, Καουντί 3

Πηγή: sday.gr