Την ήττα με 83-67 γνώρισε η Εθνική ομάδα από τη Ρωσία στη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ.

Δύο πρόσωπα παρουσίασε η Εθνική στον αγώνα, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλή τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση, ενώ στο δεύτερο έχασε την αυτοσυγκέντρωση και τον καλό ρυθμό της με πολλές άσχημες επιλογές και λάθη.

Παράλληλα, μεγάλο πλήγμα για τους διεθνείς ήταν τα ριμπάουντ της ομάδας 22, έναντι των 35 των Ρώσων. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κώστα Κουφό που σημείωσε 15 πόντους, ενώ από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ξεχώρισε ο Μοζγκόφ με 19 πόντους και ο Σβεντ με 15.

Επόμενο ματς της Ελλάδας την Δευτέρα με αντίπαλο την Γεωργία ενώ πλέον περιμένει τον αυριανό αγώνα του ζευγαριού Ισπανία-Γαλλία για να μάθει τον αντίπαλό της στους «8» της διοργάνωσης.

Το ματς

Καλό ξεκίνημα είχε η Εθνική με τον Καϊμακόγλου να σκοράρει για το 3-0. Ο Πονκρασόφ απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ο Μοζγκόφ έκανε το 5-3. Ο Φώτσης με τρίποντο έδωσε νέο προβάδισμα στην Ελλάδα (6-5) και με ένα ακόμα δίποντο έκανε το 8-5. Ο Χριάπα πήρε την σκυτάλη για το 9-8 υπέρ των Ρώσων και λίγο αργότερα ο Κιριλένκο με σουτ από τα 6.75μ. έκανε το 12-10 για την ομάδα του. Με τον Κουφό να σκοράρει 6 συνεχόμενους πόντους για την Εθνική το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 16-15 υπέρ μας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε καταιγισμός καλαθιών και από τις δύο ομάδες. Φώτσης και Κουφός για την Ελλάδα, Μοζγκόφ και Σβεντ για τη Ρωσία. Στο 16ο λεπτό ο Μοζγκόφ έκανε το 33-32 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά από κει και πέρα με 6 συνεχόμενους πόντους η Ελλάδα έκανε το 38-33 με γκολ φάουλ του Νίκου Ζήση. Οι Ρώσοι απάντησαν για το 38-38 με τον Σβεντ, ενώ ο ίδιος παίκτης με δίποντο διαμόρφωσε το 42-39 υπέρ της ομάδας του, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δύο λάθη στην επίθεση στο ξεκίνημα της περιόδου από την Ελλάδα έδωσαν στην Ρωσία την ευκαιρία να πάει στο +5, (39-44), με τους διεθνείς να είναι άστοχοι και θολωμένοι. Ο Κουφός προσπάθησε να αντιδράσει από πλευράς Εθνικής έξι πόντους, μείωσε προσωρινά στους 4 (47-51), αλλά στη συνέχεια η Ρωσία άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ με τον Μπίκοφ να κάνει το 58-49, Μαυροειδή και Καλάθη να απαντάνε, αλλά τον Μοζγκόφ με δίποντο να κάνει το 65-57.

Στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι ήταν ψύχραιμοι και κράτησαν εύκολα τη διαφορά, ενώ οι Έλληνες από την άλλη δεν κατάφεραν να πάρουν το πέμπτο φάουλ των αντιπάλων ώστε να πάνε στις βολές, με μόνο τον Κουφό και τον Καλάθη από πλευράς Εθνικής να δίνουν ανάσες επιθετικά. Στο τέλος με δύο διαδοχικά τρίποντα του Μόνϊα διαμορφώθηκε το 79-64, με τον Μπράμος να μειώνει σε 79-67 με τρίποντο και τους Κιριλένκο και Σβεντ να κάνουν το τελικό 83-67 για τη Ρωσία.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 39-42, 57-65, 67-83.

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 5, Ζήσης 10, Βασιλειάδης, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 4, Μπράμος 8, Κουφός 15, Σλούκας, Καϊμακόγλου 5.

Ρωσία (Ντέιβιντ Μπλατ): Βορόντσεβιτς 6, Μοζγκόφ 19, Μπίκοφ 4, Φριτζόν 6, Σβεντ 15, Σαμπάλκιν, Χριάπα 11, Αντόνοφ, Μόνια 6, Πονκρασόφ 3, Κιριλένκο 13.

Πηγή: sday.gr