Να μας… Ζήσης, Φώτση!

Μεγάλη νίκη για την Εθνική που κάνει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του τουρνουά!

Με δυο τρίποντα του Ζήση και ένα του Φώτση λίγο πριν από το τέλος, οι… παλιο-σειρές μίλησαν και έδωσαν σπουδαία νίκη στην Ελλάδα, με 69-60 επί της Σλοβενίας. Χιτσκοκικό το φινάλε του ματς.

Μεγάλη εμφάνιση από το Νίκο Ζήση και τον Αντώνη Φώτση, που σημείωσαν καθοριστικά τρίποντα στα τελευταία λεπτά.

Πλέον η Εθνική έχει πέντε βαθμούς στον έκτο όμιλο και με μία ακόμη νίκη θα πάρει την πρόκριση για τις 8 καλύτερες ομάδες του τουρνουά.

Το ματς

Με ένα 4-0 με τους Λόρμπεκ και Ντράγκιτς να σκοράρουν, οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στην αρχή του αγώνα. Καϊμακόγλου και Μπράμος ισοφάρισαν τον αγώνα, αλλά λίγο αργότερα ήρθε το τρίποντο του Όζμπολτ για το 9-6. Με πολύ καλή άμυνα η Εθνική πήρε αρχικά το προβάδισμα (12-9) και αύξησε στη συνέχεια τη διαφορά 16-11, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 5 πόντους (18-13).

Την εξαιρετική άμυνα της πρώτης περιόδου διατήρησε και στη δεύτερη η «επίσημη αγαπημένη». Με ένα επιμέρους σκορ 11-2 μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +14 (29-15), ενώ αργότερα με τρίποντο του Μπράμος η Ελλάδα ήταν μπροστά με +15 (32-17). Οι Σλοβένοι μείωσαν προσωρινά 32-20, όμως ο Καλάθης με τρίποντο έφερε την Ελλάδα και πάλι μπροστά με 15 πόντους (35-20). Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς αντέδρασαν και πάλι κάνοντας ένα 5-0 και μείωσαν στους 10 (35-25), με τον Καλάθη να σημειώνει με δύο βολές το τελικό σκορ ημιχρόνου (37-25).

Η Εθνική δεν μπήκε καλά στο ματς μετά το ημίχρονο, με τους διεθνείς να χάνουν την αυτοσυγκέντρωση και το καθαρό μυαλό. Η Σλοβενία με ένα σερί 5-0 έφερε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (37-30). Εκεί μίλησε ο Ζήσης που με προσωπική ενέργεια έκανε το 39-30, ωστόσο ο Λάκοβιτς πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ, μείωσε ακόμη περισσότερο (39-33). Το τρίποντο του Βασιλειάδη έδωσε «αέρα» εννιά πόντων στην Εθνική (42-33), αλλά και πάλι ένα νέο σερί 4-0 από την ομάδα του Μάλκοβιτς, η διαφορά έπεσε στους 4 (42-37), με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα να μετρά δύο λεπτά χωρίς καλάθι. Στη συνέχεια οι Σλοβένοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας στον πόντο (44-43). Ο Ηλίας Ζούρος πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει τους παίκτες του, όμως ο Σμόντις είχε άλλη άποψη, κάνοντας το 46-44, το οποίο ήταν και το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι. Η Εθνική ήταν πάρα πολύ άστοχη καθώς μετρούσε έξι ολόκληρα λεπτά χωρίς καλάθι και το τρίποντο του Παπανικολάου έδωσε ανάσα και το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (47-46). Από εκεί και πέρα ξεκίνησε μία «καταιγίδα» πόντων και από τις δύο ομάδες. Η Εθνική έκανε το 4-0 (56-52) και η Σλοβενία απάντησε με ένα δικό της 5-0 για να πάρει κεφάλι στο σκορ (57-56). Εκεί πήρε το όπλο του αρχικά ο Μπουρούσης που κάρφωσε και στη συνέχεια ο Ζήσης που με τρίποντο έκανε το 61-57. Ο Ντράγκιτς με μία εύστοχη βολή μείωσε για τη Σλοβενία (61-58), αλλά ο Φώτσης με σουτ από τα 6,75, στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, «τελείωσε» το ματς (64-58). Ο Λάκοβιτς με λέι απ μείωσε στους 4 (64-60), αλλά ο Ζήσης με τρίποντο και ο Μπράμος με κάρφωμα διαμόρφωσαν το τελικό 69-60 υπέρ της «γαλανόλευκης».

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 25-37, 46-44, 60-69

Σλοβενία (Μάλκοβιτς): Σλόκαρ, Λάκοβιτς 14 (3), Ρούπνικ, Σμόντις 5 (1), Ούντριχ, Ντράγκιτς Γ. 9, Ζούπαν, Μπέγκιτς 8 (12 ριμπάουντ), Λόρμπεκ 10 (1), Μούριτς 1, Πρέπελιτς, Όζμπολτ 3(1), Ντράγκιτς Ζ. 10, Γιαγκοντικ

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 8 (7 ριμπάουντ), Ζήσης 19 (3), Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Μαυροειδής 2, Μπράμος 7 (1), Κουφός 6 (8 ριμπάουντ), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2

Πηγή: sday.gr