Σε ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ, η Εθνική επικράτησε της Κροατίας με 74-69 και «σφράγισε» την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες του Ευρωμπάσκετ!

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και τσαγανό στο δεύτερο ημίχρονο όταν ζορίστηκε από την πίεση των Κροατών, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε μια νίκη θρίλερ και πάει με φόρα στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα Φώτσης και Βασιλειάδης που σημείωσαν αμφότεροι από 17 πόντους.

Δύο πρόσωπα παρουσίασαν στον αγώνα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου που στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκαν με διαφορά 17 πόντων (44-27), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο μπλόκαραν επιθετικά και έκαναν το ματς… θρίλερ.

Ο Μπάρατς παραλίγο θα έκανε τη ζημιά για την Εθνική.

Το ματς

Με τους Φώτση και Καλάθη να μπαίνουν ζεστοί κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο για την Εθνική. Ο φόργουορντ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος έκανε με τρίποντο το 4-2, ενώ σταμάτησε τρεις φορές τις επιθετικές προσπάθειες των Κροατών. Ο γκαρντ της Εθνικής έκανε το 7-6 με τρίποντο λίγο αργότερα, ενώ ο Φώτσης «χτύπησε» ακόμα μία φορά κάνοντας 12-6 με σουτ από τα 6,75μ. Η Εθνική διατήρησε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου με τον Βασιλειάδη να σημειώνει τους πέντε τελευταίους πόντους και να κάνει το 25-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση με άμυνα για… σεμινάριο, ενώ στην επίθεση αύξαναν διαρκώς τη διαφορά από τους Κροάτες. Βασιλειάδης και Μπουρούσης ανέλαβαν το σκοράρισμα και με τρίποντο του πρώτου εκτοξεύτηκε η διαφορά στο +20 (43-23) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Άντριτς με δύο βολές σημείωσε τους τελευταίους πόντους της δεύτερης περιόδου που έληξε 44-27.

Με σερί 7-0 για τους Κροάτες (47-34) ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με την Εθνική να πραγματοποιεί τη λιγότερο παραγωγική της περίοδο καθώς πολλά σουτ των διεθνών ήταν άστοχα. Οι Κροάτες μείωσαν ακόμα και στους 10 τη διαφορά (53-43) στο 28ο λεπτό. Η Ελλάδα όμως αντεπιτέθηκε και ο Καλάθης με γκολ φάουλ έκανε το 58-43 ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου. Τελικά με τον Μπάρατς να μειώνει έληξε το δεκάλεπτο 58-45 υπέρ της Εθνικής.

Οι Κροάτες μπήκαν δυνατά για την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και με ένα γρήγορο 6-0 μείωσαν στους επτά, λίγο αργότερα με τέσσερις πόντους του Μπάρατς και μία βολή του Τόμιτς πλησίασαν στους τέσσερις (60-56), ενώ ενάμισι λεπτό πριν τη λήξη η διαφορά έπεσε στους τρεις (66-63). Έτσι το ματς έγινε ντέρμπι και η πρόκριση εξελίχθηκε σε θρίλερ. Ο Φώτσης όμως ήταν πιο ψύχραιμος και είχε τη λύση για την Εθνική καθώς με δικό του τρίποντο 60’’ πριν το τέλος, έδωσε ανάσα έξι πόντων στην Εθνική (69-63). Ο Πόποβιτς έφτασε το ματς στο καλάθι (69-67) όμως Ζήσης και Βασιλειάδης έδειξαν την ωριμότητά τους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών «σφραγίζοντας» τη νίκη με 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 17 (3), Καλάθης 9 (8 ριμπάουντ), Φώτσης 17 (5), Παπανικολάου, Μαυροειδής, Μπράμος 2 (7 ριμπάουντ), Κουφός 7, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.

Κροατία (Βράνκοβιτς): Τόμιτς 10, Άντριτς 9 (8 ριμπάουντ), Πόποβιτς 14 (1), Μπογκντάνοβιτς 4, Στίπτσεβιτς 2, Ντρέιπερ 3, Σίμον 11 (1), Μάρκοτα, Ρούντεζ, Ζόριτς 2, Μπάρατς 14 (1).

Πηγή: sday.gr