Το δύο στα δύο έκανε η Εθνική ομάδα που επικράτησε της Φινλανδίας με 81-61 στη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας.

Σε ένα γρήγορο ματς, με συνεχείς εναλλαγές στις φάσεις, αλλά και πολλά λάθη κυρίως για την Εθνική μας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε έξυπνα και σοβαρά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήρε εύκολα τη νίκη, κόντρα στην άπειρη Φινλανδία.

Η Εθνική δεν συνάντησε πρόβλημα σε κανένα σημείο του αγώνα και με κορυφαίο τον Γιάννη Μπουρούση που έκανε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ διπλασίασε τις νίκες της στο τουρνουά.

”Photo:

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε το ματς με την ίδια βασική πεντάδα όπως και στο εναρκτήριο παιχνίδι του Ευρωμπάσκετ κόντρα στη Βοσνία. Καλάθης, Ζήσης, Παπανικολάου, Φώτσης και Μπουρούσης έκαναν ένα σερί 6-0 στα πρώτα λεπτά, το οποίο όμως ισοφάρισαν οι Φινλανδοί τρέχοντας ένα δικό τους 6-0. Από κει και πέρα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε μπρος και με ένα 8-0 έκανε το 6-14. Προβάδισμα το οποίο δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα έκτοτε, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με ένα καλάθι του Μαυροειδή που διαμόρφωσε το 20-14 υπέρ των Ελλήνων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική έπαιξε άναρχο μπάσκετ και υπέπεσε σε αρκετά λάθη (10). Ο Μπράμος έκανε το 22-14 για την Ελλάδα, ο Χαφ όμως απάντησε αμέσως κάνοντας το 22-16. Η Εθνική βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ δεν μπόρεσε όμως να ξεφύγει ιδιαίτερα μέχρι και τα μέσα της περιόδου, καθώς οι Φινλανδοί κυρίως με τον Χαφ και τον Λι έβρισκαν τις απαντήσεις. Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις (26-29), ωστόσο ο Μπουρούσης εκμεταλλευόμενος το «miss match», με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έκανε το 26-33, ενώ αργότερα, ο Φώτσης με τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +8 (28-36), που ήταν και η μέγιστη μέχρι εκείνη στη στιγμή. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να φτάσουν ακόμα και στο +12 (29-41), όμως το τρίποντο του Ράνικο, στο τελευταίο δευτερόλεπτο, διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο 32-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική έπαιξε πολύ καλή άμυνα και εγκλώβισε τους αντιπάλους. Ο Μπουρούσης έκανε το 32-43 στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου και ο Ζήσης έφτασε τη διαφορά στο +13 (32-45) και 36-49 δύο λεπτά αργότερα. Η Φινλανδία μείωσε στους 10 (41-51), όμως το τρίποντο του Καϊμακόγλου και οι βολές του Καλάθη εκτόξευσαν τη διαφορά στους +15 (41-56), όμως ο Βιρτάνεν από τα 6,75μ., μείωσε στους 12 (44-56). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μία βολή από τον Καϊμακόγλου που διαμόρφωσε το 44-57.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόπονεν ευστόχησε σε τρίποντο (47-57), αλλά η Εθνική ομάδα με ένα γρήγορο σερί 4-0, έφερε τη διαφορά στους 14 πόντους (47-61). Η Εθνική εξακολουθούσε να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα, όμως ο Καλάθης αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και έδωσε την θέση του στον Ξανθόπουλο. Οι παίκτες του Ηλία Ζούρου, έφτασαν να προηγούνται και με +18 (50-68) λίγο αργότερα καθώς οι Φινλανδοί έδειχναν να βρίσκονται σε κατάσταση πανικού, ενώ αργότερα ο Μπράμος από τα 6,75μ. έκανε το 52-73, τρία λεπτά πριν το τέλος, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα. Τελικά η αναμέτρηση έληξε 81-61 και η Εθνική αναμένει τώρα τον επόμενο αντίπαλό της, την Π.Γ.Δ.Μ. το Σάββατο (03/09, 18:00).

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-41, 44-57, 61-81

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κόιβιστο, Νίκιλα 1, Μούρινεν 2, Χαφ 5, Λι 13, Μακαλάινεν, Κότι 1, Κόπονεν 21 (4), Σάλιν 6 (2), Μότολα 5 (1), Βίρτανεν 6 (2), Ράνικο 1.

Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος (6 ασίστ), Μπουρούσης 19 (10 ριμπάουντ), Ζήσης 14, Βασιλειάδης 5 (1), Καλάθης 6, Φώτσης 9 (7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Μαυροειδής 2, Μπράμος 9 (2), Κουφός 7, Σλούκας 2, Καϊμακόγλου 6 (1).

Πηγή: sday.gr