Πάλεψε, δυσκολεύτηκε για 25 λεπτά, όμως τελικά επιβραβεύτηκε. Η Εθνική ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, επικρατώντας της Βοσνίας 76-67!

Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «καθάρισε» το ματς. Από τα μέσα της 3ης περιόδου οι παίκτες του Ηλία Ζούρου ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν τα ποσοστά τους και πήραν το ματς.

Με τους Νίκο Ζήση και Νικ Καλάθη να είναι πρώτοι σκόρερ της «επίσημης αγαπημένης» με 13 πόντους, η Εθνική παρουσίασε τελείως διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο και πάτησε γκάζι.

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Γιάννης Μπουρούσης (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ) και Κώστας Κουφός (νταμπλ νταμπλ, 10 πόντοι και ισάριθμα ριμπάουντ), ενώ και ο Μάικ Μπράμος βοήθησε πολύ την ομάδα στην τρίτη και την τέταρτη περίοδο.

Από την άλλη πλευρά, ο Μίρζα Τελέτοβιτς έμεινε πολύ άστοχος καθώς είχε 0/9 τρίποντα και ο μόνος που ξεχώρισε από τη Βοσνία ήταν ο Κικάνοβιτς που σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Καλή εμφάνιση είχε και ο γκαρντ του Κολοσσού Ρόδου, Σάσα Βασίλιεβιτς με 9 πόντους και 2 τρίποντα.

Το ματς

Η Εθνική είχε κακό και μουδιασμένο ξεκίνημα και πέτυχε τον πρώτο πόντο του αγώνα με μια βολή του Νικ Καλάθη δύο λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Ο Σάσα Βασίλιεβιτς απάντησε αμέσως για τη Βοσνία με τρίποντο από τα 6.75 και έκανε το 3-1. Από εκείνο το σημείο και έπειτα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυνηγούσε στο σκορ τους αντιπάλους μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου. Πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, αλλά και η αστοχία των παικτών έκαναν την Βοσνία να βρίσκεται μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν δύο λεπτά για να πετύχει το πρώτο καλάθι της περιόδου η Εθνική με τον Καϊμακόγλου να μειώνει σε 17-20. Κάπου εκεί πέρασε στον αγώνα ο Κώστας Κουφός που έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση κάνοντας το 23-24. Συνεχώς βρισκόμασταν πίσω στο σκορ μέχρι και τρεις πόντους και όταν το ματς ήταν στο 29-30, ο Αντώνης Φώτσης προσπάθησε να φέρει την γαλανόλευκη μπροστάς το σκορ, χρεώθηκε όμως με τρία δευτερόλεπτα, ενώ στη συνέχεια έγινε το 31-34 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ένα τρίποντο του Βασίλιεβιτς έστειλε την διαφορά στους +6 (31-37) και κάπου εκεί οι παίκτες του Ηλία Ζούρου πάτησαν γκάζι. Αρχικά μείωσαν αμέσως κάνοντας το 38-39, ενώ ο Νίκος Ζήσης με τρίποντο ισοφάρισε τον αγώνα σε 41-41. Ο Νικ Καλάθης με λέι απ πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά την έναρξη του αγώνα και το 1-0 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κάνοντας το 43-41. Από εκεί και πέρα ένα επιμέρους σκορ 11-2, έφερε μπροστά την Εθνική μας με +7 (49-42). Οι Βόσνιοι μείωσαν με τρεις βολές του Βασίλιεβιτς (51-47) και ο Μπουρούσης διαμόρφωσε το 55-49 στην εκπνοή της τρίτης περιόδου έπειτα από ασίστ του Σλούκα.

Στην τέταρτη περίοδο ο σέντερ της Εθνικής έκανε το 57-49 (+8), όμως οι Βόσνιοι αντέδρασαν άμεσα κάνοντας ένα 7-0 (57-56) με τους με τους Κικάνοβιτς, Μπαϊράμοβιτς και Ντόμερκαντ. Τότε όμως οι Έλληνες απάντησαν με δικό τους 11-0 και έγινε το 68-56 που έβαλε τέλος στα όνειρα της Βοσνίας για θετικό αποτέλεσμα. Το τελευταίο καλάθι του αγώνα σημείωσε για τους φιλοξενούμενους ο Γκόρντιτς με τρίποντο και έτσι προέκυψε το 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος 2, Μπουρούσης 12 (5 ρ.), Ζήσης 13 (2), Βασιλειάδης, Καλάθης 13 (7 ρ.), Φώτσης 9 (1), Παπανικολάου 5 (1), Μαυροειδής, Μπράμος 10, Κουφός 10 (10 ρ.), Σλούκας, Καϊμακόγλου 2.

Βοσνία (Σαμπίτ Χάτζιτς): Γκόρντιτς 12 (2), Νέσοβιτς, Τζάζβιν, Ίκονιτς, Μιλόσεβιτς, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9 (2), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6, Ντόμερκαντ 7, Ντέντοβιτς 8, Μπαϊράμοβιτς 9 (1).

Διαιτητές: Μιγκέλ Πέρεθ (Ισπανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Κοκαΐνις (Λετονία).

Πηγή: sday.gr