Η Εθνική ομάδα επικράτησε της Γεωργίας 73-60 σε ένα ματς που κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς, καθώς στο πίσω μέρος του μυαλού τους οι διεθνείς σκέφτονταν τον «τελικό» με τη Γαλλία.

Xωρίς να ενθουσιάσει, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ και πλέον περιμένει τον νοκ άουτ αγώνα

με τους «τρικολόρ» στο Κάουνας την Πέμπτη (15/09) στις 18:00.Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ο Βασιλειάδης με 15 πόντους, καλή εμφάνιση από Μπουρούση με 13 και Φώτση με 10. Από την άλλη, Χέινς και Σενγκέιλα είχαν από 11 πόντους, ενώ ο Σερμαντίνι προσέθεσε άλλους 10.

Το ματς

Νωθρή ήταν η πρώτη περίοδος για την Εθνική, με τους διεθνείς να κάνουν συνολικά 7 λάθη, να αγωνίζονται χωρίς ιδιαίτερη διάθεση και τον Γιάννη Μπουρούση να χρεώνεται στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα με 3 φάουλ. Ένα γρήγορο σερί 4-0 έκανε η Εθνική για να απαντήσει η Γεωργία με δικό της 5-0. Προσωρινά ανέκτησε το προβάδισμα η Εθνική με τους Καλάθη και Φώτση (8-5), ενώ αργότερα η διαφορά πήγε στο +5 (12-7), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η αστοχία όμως και η έλλειψη συγκέντρωσης των διεθνών, έκαναν τους Γεωργιανούς να σκοράρουν κάνοντας ένα σερί 6-0 και να περάσουν μπροστά 13-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Χαλαρά συνέχισαν οι παίκτες του Ζούρου και στη δεύτερη περίοδο, με τους Γεωργιανούς να παρουσιάζονται σοβαροί και να διευρύνουν το σερί τους σε 8-0, στο ξεκίνημα (12-15). Ο Φώτσης με 4 σερί δικούς του πόντους έφερε και πάλι σε θέση οδηγού την Εθνική (16-15), για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα (19-18). Λίγο αργότερα μπήκε ο Δημήτρης Μαυροειδής στο παρκέ και έφερε το ματς στα ίσα (22-22), όμως οι Μαρκοϊσβίλι και Χέινς έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (22-26). Οι Γεωργιανοί αύξησαν τη διαφορά τους στο+5 (30-35), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου και ενώ η Εθνική συνέχιζε να έχει πολλά προβλήματα στα ριμπάουντ (22 έναντι 7). Ο Κώστας Καϊμακόγλου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 32-35, με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Γιάννης Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το 35-35, αλλά οι Γεωργιανοί με τους Σερμαντίνι και Μαρκοϊσβίλι πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (35-39). Ο Μπουρούσης σκόραρε και πάλι για το 39-41, ενώ ο Νικ Καλάθης με τρίποντο έδωσε και πάλι στο προβάδισμα στην Εθνική (42-41). Οι διεθνείς άρχισαν να σοβαρεύονται και να χτίζουν μια μικρή διαφορά (48-43). Ο Χέινς μείωσε προσωρινά για την ομάδα του (48-45) με τον Ζήση να κάνει και πάλι το +5 (50-45). Το δεκάλεπτο έληξε 51-47 υπέρ της Ελλάδας.

Στην τελευταία περίοδο η Εθνική μπήκε χωρίς σκορ στα πρώτα λεπτά, στη συνέχεια όμως με ένα σερί 6-0 έκανε το 57-47. Οι Γεωργιανοί πέρα από το να μειώσουν σε 57-51, δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο και το ματς απέκτησε χαρακτήρα διαδικαστικό. Ο Γιάννης Μπουρούσης πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (69-58), περίπου ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και το παιχνίδι τελείωσε με τον Κώστα Κουφό να διαμορφώνει το τελικό 73-60.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 51-47, 73-60.

Ελλάδα (Ηλίας Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 13, Ζήσης 5, Βασιλειάδης 15 (3), Καλάθης 7 (1), Φώτσης 10, Παπανικολάου 4, Μαυροειδής 6, Μπράμος, Κουφός 6, Καϊμακόγλου 4.

Γεωργία (Ιγκόρ Κοκόσκοφ): Γκαμγκρέλιτζε 9 (1), Μπόισα Β, Μπόισα Α. 2, Πατσόυλια, Τσιντσάντζε, Σερμαντίνι 10 (14 ριμπάουντ), Παργκάλαβα, Μαρκοϊσβίλι 8, Χάινς 11 (1), Σανικίτζε 6, Σενγκέλια 11 (1), Τσικισβίλι 3.