Το kathemera.gr σε συνεργασία με το olaPAOK.gr σας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του εντός έδρας αγώνα που δίνει ο “Δικέφαλος” απέναντι στη νορβηγική ομάδα, στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League

1′ Άρχισε ο αγώνας

7΄Αναγνωριστικό ματς στα πρώτα λεπτά

Και οι δύο ομάδες έχουν μπει στο παιχνίδι βασισμένες στη διάταξη του 4-2-3-1.

Ο ΠΑΟΚ έχει στην εστία τον Κρέσιτς και στην άμυνα από αριστερά προς τα δεξιά τους Λίνο, Μαλεζά, Τσιρίλο, Έτο. Οι δύο αμυντικοί μέσοι είναι ο Γκαρσία και ο Αρίας και μπροστά τους κινείται ο Ίβιτς. Στο αριστερό άκρο βρίσκεται ο Βιεϊρίνια, στο δεξί ο Φωτλακης και στην κορυφή της επίθεσης ο Αθανασιάδης.

Η Βαλερένγκα έχει στην άμυνα, μπροστά από τον Χίρσφελντ, τον Νόρτβικ (αριστερά), τον Μούρι και τον Στράνμπεργκ (στόπερ) και τον Ντος Σάντος(δεξιά). Οι αμυντικοί μέσοι της είναι ο Ογκούντε και ο Σινγκ, δεξιά και μπροστά τους κινείται σε ελύθερο ρόλο ο Φελά. Στο δεξί άκρο βρλίσκεται ο Μπέρ, στο αριστερό ο Ζάγιτς και στην κορυφή ο Κονέ.

8΄ Ο Βιεϊρίνια σφαδάζει στο έδαφος, καθώς ο Φελά του πάτησε το πόδι.

Σηκώνεται, βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρους και δέχεται τις πρώτες βοήθειες. Δείχνει να είναι καλά.

Ο Πορτογάλος επιστρέφει στο παιχνίδι, κουτσαίνοντας και προσπαθεί να βρει τα πατήματά του

12΄ Ο Λίνο προσπάθησε να βρει τον Αθανασιάδη, έκοψε ο Μούρι

14΄Καταπληκτική συρτή πάσα του Λίνο στον Αθανασιάδη που βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μούρι.

Έντονες διαμαρτυρίες για αποβολή αφού ο Νορβηγός ήταν τελευταίος παίκτης και το ριπλέι έδειξε ότι “καθαρά” πήρε τα πόδια του Κλάους. Ο Εσθονός Τόχβερ δεν έδωσε ούτε φάουλ

17′ Ο Έτο μπαίνει στην περιοχή, όμως, πριν κάνει τη σέντρα ανακόπτεται από τον Τόχβερ και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

Ο Βραζιλιάνος βρίσκεται εκτός αγωνιστικού χώρου και του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες

18′ Σηκώθηκαν για ζέσταμα Σνάουτσνερ και Γεωργιάδης

19′ Ο Έτο επιστρέφει στον αγώνα, όμως, δείχνει να πονάει

20′ Δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια, η μπάλα περνάει άουτ

Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά έχει πάρει το χώρο του κέντρου, όμως δεν έχει καλές τελικές επιλογές

25′ Ο Κρέσιτς συγκρούεται με τον Κονέ, οι δύο παίκτες στο έδαφος και οι γιατροί των δύο ομάδων μπαίνουν γρήγορα στον αγωνιστικό χώρο για να προσφέρουν τις πρώτες βοήθειες στους δύο παίκτες

Πολλοί τραυματισμοί στο πρώτο ημίχρονο, ευτυχώς κανένας σοβαρός μέχρι στιγμής

28′ Επικίνδυνη φάση στα καρέ του ΠΑΟΚ.

Ο Ζάγιτς έκανε την κάθετη πάσα, ο Φελά έκανε το σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Κρέσιτς παίζει με μπαταρισμένο κεφάλι μετά τη σύγκρουση που είχε με τον Κονέ.

Ο Μπόλονι είναι εδώ και λίγη ώρα όρθιος και δίνει οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του.

30′ Σουτ του Βιεϊρίνια από μακρινή απόσταση η μπάλα φεύγει άουτ

Καμία σχέση δεν έχει ο αγωνιστικός χώρος σε σχέση με πέρσι, είναι σαφώς βελτιωμένος

Ο Μπόλονι αλλάζει τους παίκτες του κάνουν ζέσταμα, αυτήν τη φορά σηκώνει τους Κοντρέρας, Ρομπέρ και Σαβίνι

34′ Σουτ του Έτο από μακρινή και πλάγια θέση, η μπάλα φεύγει άουτ

Από τη Βαλερένγα σηκώνονται για ζέσταμα οι Λέι, Χέλσταντ και Στουρ

Μετά από ένα μικρό ξέσπασμα έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ προς το παρόν δείχνει να επαναπαύεται με το 0-0 και κρατάει περισσότερο την μπάλα

39′ Λάθος πάσα του Βιεϊρίνια έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Ντος Σάντος κλέβει την μπάλα κάνει το σουτ, όμως μπλοκάρει ο Κρέσιτς

42′ Πήγε να βγάλει κομπίνα ο ΠΑΟΚ, αλλά η τελική μπαλιά του Αρίας στο Φωτάκη δεν ήταν τόσο καλή με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ

45′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, 1-0 ο ΠΑΟΚ.

Ο Γκαρσία εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε από Φωτάκη, Αθανασιάδη κατέληξε στον Βιεϊρίνια ο οποίος με όμορφη προσπάθεια και δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Τσιρίλο πήγε να πανηγυρίσει με τον Πορτογάλο κάνοντας τάκλιν!!

45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

2ο ημίχρονο

Με αλλαγή ξεκινάει η Βαλερένγκα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λέι περνά στον αγώνα στη θέση του Νόρντβικ

46′ Άρχισε το δεύτερο μέρος

Ο Λάζλο Μπόλονι σηκώνει για ζέσταμα τους Γεωργιάδη και Ρομπέρ

Στο γήπεδο βρίσκονται ο Σλάτζιαν Σπάσιτς και ο Ζόλταν Κόβατς

49′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, 2-0 ο ΠΑΟΚ. Κάθετη πάσα του Φωτάκη, έξυπνη κίνηση του Αθανασιάδη, ο επιθετικός του “Δικεφάλου” χορεύει την άμυνα της Βαλερένγκα με όμορφο πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της νορβηγικής ομάδας.

Μαζί με τους Γεωργιάδη και Ρομπέρ για ζέσταμα σηκώθηκε και ο Τσουκαλάς

Είναι εμφανής η βελτίωση του ΠΑΟΚ στην ανάπτυξη σε σχέση με πέρσι

56′ Σουτ του Αθανασιάδη από πλεονεκτική θέση, και ενώ υπήρχαν τέσσερις παίκτες του ΠΑΟΚ μέσα στην περιοχή, η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Χίρσφελντ

60′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ, 3-0 ο ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης κάνει την κάθετη πάσα στον Αθανασιάδη, ο επιθετικός του “Δικεφάλου” προσπαθεί να ντριπλάρει τον Χίρσφελντ, ο τερματοφύλακας της Βαλερένγκα απομακρύνει, όμως, ο Φωτάκης παίρνει το “ριμπάουντ” και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ

61′ Από μία αλλαγή για την κάθε ομάδα.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ στον αγώνα περνάει ο Γεωργιάδης στη θέση του Ίβιτς και για τη Βαλερένγκα περνάει στο ματς ο Χέσταντ στη θέση του Ογκούντε

Μετά την είσοδο του Γεωργιάδη ο Φωτάκης έχει μετακινηθεί στο χώρο του κέντρου, πίσω από τον Αθανασιάδη, και ο νεαρός μεσοεπιθετικός αγωνίζεται στο δεξί άκρο της επίθεσης

Ο Λάζλο Μπόλονι φωνάζει τον Ρομπέρ, ο οποίος θα αποτελέσει τη δεύτερη αλλαγή του ΠΑΟΚ

67′ Δυνατό σουτ του Γεωργιάδη θα διώξει σε κόρνερ ο Χίρσφελντ

69′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ρομπέρ παίρνει τη θέση του Βιεϊρίνια που αποθεώνεται από τον κόσμο του “Δικεφάλου”

ΟΙ οπαδοί της Βαλερένγκα τραγουδούν παρά το 3-0 και ακούγονται μετά από πολύ ώρα

72′ Δυνατό σουτ του Φελά, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά, διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κρέσιτς

73′ Σουτ του Φωτάκη από μακρινή απόσταση η μπάλα άουτ

73′ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Βαλερένγκα. Ο Νίλσεν περνάει στον αγώνα στη θέση του Ζάγιτς

Έρχεται η ώρα του Κοντρέρας! Ο Χιλιανός αποθεώνεται όταν φτάνει στο χώρο του κέντρου για την αλλαγή

79′ Τρίτη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κοντρέρας παίρνει τη θέση του Γκαρσία

80′ Δυνατό σουτ του Ρομπέρ μπλοκάρει ο Χίρσφελντ

80′ Καλή στιγμή για τη Βαλερένγκα. Ο Σινγκ έκανε τη βαθιά μπαλιά, όμως ο Κονέ δεν μπόρεσε με προβολή να απειλήσει τον Κρέσιτς

82′ Κόρνερ του Φωτάκη ο Κοντρέρας παίρνει την κεφαλιά, όμως η μπάλα περνάει πάνω από το δοκάρι του Χίρσφελντ

87′ Δυνατό σουτ του Σινγκ διώχνει προ στιγμήν ο Κρέσιτς και στη συνέχεια ο Τσιρίλο σε κόρνερ

88′ Στο έδαφος ο Έτο δείχνει να χωλαίνει

90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων στο δεύτερο ημίχρονο